توانبخشی خوب در کرج:با استرس شب امتحان چه کنیم؟

توانبخشی خوب در کرج:با استرس شب امتحان چه کنیم؟

استرس شب امتحان ، درمان اضطراب شب امتحان
استرس و اضطراب شب امتحان نه تنها برای دانش اموزان بلکه برای والدین هم یک مشکل است . برای رفع این مشکل یک روانشناس تربیتی پیشنهادات فوق العاده کارامدی دارد که می خوانید.
بازدید : 20,360 نفر

راه هایی بسیار مفید برای مبارزه با استرس شب امتحان

 استرس شب امتحان

استرس شب امتحان

 استرس شب امتحان و اضطراب عذاب آور شب امتحان مثل یک کابوس است و بایستی به درستی با ان مقابله شود تا در نتایج امتحانات تاثیر منفی نداشته باشد.

یک روانشناس تربیتی اظهار داشت:یکی از علل ناتوانی دانش آموزان در کسب موفقیت امتحانی، اضطراب یا به عبارتی دلشوره و دلهره شدید از امتحان است که به صورت مشغله ذهنی در مورد ناتوانی در جواب دهی به سؤالات امتحانی با وجود مطالعه کافی ایجاد می شود.

 استرس شب امتحان

عواقب استرس داشتن در شب امتحان

اضطراب شب امتحان :

این مدرس دانشگاه ادامه داد:اضطراب در امتحان به نوعی با آسیب به سیستم عصبی همراه بوده که نتیجه آن عدم یادآوری مطالب خوانده شده است.

 اضطراب به صورت نسبی و در حد سازنده می تواند به دانش آموزان کمک کند تا موقع امتحان مطالب را به یاد آورند اما وقتی این اضطراب تشدید می شود و با تشویش و ارزیابی مداوم دانش آموز از عملکرد خود در امتحان همراه باشد مشکل آفرین خواهد بود.

 اضطراب امتحان می تواند گاهی با شکایت های جسمی مانند دل درد یا حالت تهوع همراه باشد و دانش آموز مدام تصوراتی مبنی بر عدم موفقیت در امتحان داشته باشد.

 

 به طور کلی علل اضطراب مربوط به خود دانش آموز، والدین و معلمان است برخی دانش آموزان کمال گرا، رقابت طلب و برتری طلب هستند و این موضوع می تواند موجب اضطراب آنها شود همچنین تغذیه نامناسب به ویژه عدم صرف صبحانه می تواند موجب افت قند خون، کم خونی و در نهایت عدم یادگیری و یادآوری مطالب شود.

  مادران و پدران باید توجه داشته باشند که اضطراب عملکرد روزمره آنها می تواند به فرزندانشان منتقل شود و بر عملکرد تحصیلی آنها تأثیر بگذارد. همچنین انتظار بیش از حد از فرزند و مقایسه های نادرست با همسالان می تواند عامل ایجاد تشویش و دلهره در دانش آموزان باشد.

  ایجاد رقابت بین دانش آموزان و عدم آموزش برنامه ریزی صحیح جهت مطالعه می تواند دانش آموز را مضطرب کند، بهتر است در صورتی که دانش آموز دچار اضطراب مشکل آفرین است برنامه تغذیه او بررسی شود. همچنین بهتر است اولیای مدرسه راهنمایی های لازم در مورد سؤالات مبهم را در ابتدای جلسه امتحان در اختیار دانش آموزان قرار دهند.

 دانش آموزان باید سبک یادگیری و نحوه مطالعه خود را طی سال تحصیلی کشف کنند و از تغییر سبک خود شب امتحان بپرهیزند.

 بهتر است موقع امتحان ابتدا به سؤالات آسان تر پاسخ داده شود همچنین خودداری از مطالعه شب امتحان و خواب کافی می تواند در کاهش اضطراب امتحان مؤثر باشد.

 دانش آموزی که اضطراب بیش از حد دارد باید روز قبل از امتحان در محل اجرای امتحان حاضر شود و در صورت امکان بر روی صندلی امتحانی به مرور مطالب درسی بپردازد همچنین پیشنهاد می شود معلمان برای از بین بردن ترس دانش آموزان، امتحانات کلاسی بدون نمره برگزار کنند و در پایان نیز تأکید می شود والدین از مقایسه فرزند خود با همسالان بپرهیزند. 

Related posts